Renata, 54 let

Menopauza pro mě začala teprve před rokem. Příznaky, kterých si všímám, jsou návaly horka, potíže se spánkem a samozřejmě změny v náladě. Ty jsou pro mě nejhorší, protože se začaly podepisovat na mém osobním životě. Občas mám chuť vraždit a když zrovna ani manžel nemá svůj den, dokážeme se pěkně pohádat.

Trápit mě začalo také pocení. Ještě před příchodem klimakteria jsem se bavila se svými staršími kamarádkami, které už měly zkušenost, co mě čeká. Představovala jsem si, že pocení přijde někdy v noční hodinu, třeba mě i probudí. To, co se ale začalo dít, bylo mnohem horší. Návaly horka a pocení mě provází po celý den. Jakmile se octnu někde, kde je vydýchaný vzduch nebo přetopeno, okamžitě se začnu ve svém těle vařit. Několikrát už jsem musela odejít z večeře s přáteli, protože jsem v restauraci prostě nemohla vydržet.

Zpočátku jsem o svých problémech s nikým nemluvila, přestože byly očividné. Postupem času jsem se ale začala svěřovat manželovi. Přestože může někomu připadat divné, mluvit o ženských věcech s mužem, neskutečně mi to pomohlo. Manžel mě od té doby ve všem podporuje, zahrnuje lichotkami a snaží se vymyslet, co by mi pomohlo. Poté, co jsem zavrhla hormonální léčbu, která mi nepřijde úplně bezpečná, vyhledal na internetu řadu přípravků, které by měly mé symptomy zklidnit. Poradila jsem se s lékařem a začala jeden preparát užívat. Výrazné změny zatím nepozoruji, užívám ho ale zatím jen 2 měsíce, takže je asi ještě brzy. Snažím se být pozitivní a věřit, že se všechno obrátí k lepšímu.

Týká se vás to také?

Připravili jsme pro vás online dotazník. Stačí odpovědět na 10 rychlých otázek a zjistíte, jestli se vás menopauza týká také. Vše diskrétně a anonymně.