Poradna

Co je to menopauza?

Je to ztráta menstruace po přechodu. Ale přesněji se stanovuje zpětně po 12 měsících absence menstruace. Jde o přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti.

Jaké jsou typické příznaky menopauzy?

Jedním z prvních příznaků menopauzy je nepravidelnost menstruace. Nejčastější příznaky klimakteria, jako jsou návaly horka, noční pocení a výkyvy nálad, souvisejí především s poklesem hladiny ženského hormonu estrogenu. To vede k snížené elasticitě kůže a nepohodlí v intimních oblastech, které může výrazně zkomplikovat sexuální život. Další příznaky: vaginální suchost, svědění a pálení, bolestivý pohlavní styk, zvýšené riziko infekcí a inkontinence močového měchýře.

Jaký je typický věk, kdy menopauza nastává?

Typicky ve věku 45 – 55 let.

Perimenopauza: jak se liší od klasické menopauzy?

Perimenopauza znamená období těsně před menopauzou vyznačující se nepravidelnou menstruací. Jako menopauza se skutečně označuje ztráta menstruace.

Mohou být příznaky menopauzy způsobené něčím jiným?

Základním projevem jsou nepravidelné menstruační cykly s častějším a silnějším krvácením, které jsou vázané na věk (45-55 let) a laboratorní vyšetření hormonů FSH a estradiolu. Menopauzu je tak těžké s něčím zaměnit.

Prožívají menopauzy ženy rozdílně?

Ano je to individuální. Dá se říct, že 75 % žen má kolem menopauzy potíže, z toho 45 % žen obtíže velice nepříjemné nebo těžké, 50 - 60 % žen má dominantní psychické potíže (nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, úzkostnost, deprese). Až 25 % žen může projít přechodem bez obtíží.

Co způsobuje při menopauze návaly horka a pocení?

Jsou to změny v hladinách hormonů, které ovlivňují centrum kontroly tělesné teploty.

Kdy je dobré navštívit gynekologa?

Pokud cítíte, že nejste schopna zvládnout příznaky klimaktéria a menopauzy samoléčbou.

Co můžete udělat proto, aby menopauza a její příznaky byly mírnější?

Přečtěte si možnosti řešení na našem webu.

Týká se Vás to také?

Připravili jsme pro Vás online dotazník. Stačí odpovědět na 10 rychlých otázek a zjistíte, jestli se Vás menopauza týká také. Vše diskrétně a anonymně.