Michaela, 47 let

Když mi bylo 39 let, byla mi diagnostikována rakovina prsu a léčba mě bohužel vrhla do předčasné menopauzy. Prodělala jsem dvojitou mastektomii, takže v podstatě všechny věci, díky kterým jsem se do té doby cítila jako žena, byly najednou pryč. K tomu všemu jsem si připadala hrozně i po fyzické stránce – začala jsem trpět strašnými návaly horka, vlasy se mi vysušily, pleť byla jako bez života… Ve svých necelých 40 jsem se cítila jako stará dáma.

Protože jsem neměla tolik kamarádek, které by klimakteriem prošly ve stejnou dobu, měla jsem spoustu otázek. Naštěstí tu pro mě byl skvělý tým lékařů a některých žen v mých skupinách na podporu pacientů s rakovinou, které to všechno prožily také.

Měla zkušenost s rakovinou, takže substituční hormonální terapie pro mě nepřicházela v úvahu. Částečnou úlevu mi poskytla hormonální jógová terapie, která mě téměř zbavila návalů horka. Další symptomy se mi podařilo omezit bylinnými čaji určenými přímo na menopauzu, na úplné vyléčení ale nestačily. Po několika letech jsem si zkrátka na určité věci zvykla. Teď už se tolik neřeším a nepozoruji a musím říct, že se cítím dobře.

Týká se vás to také?

Připravili jsme pro vás online dotazník. Stačí odpovědět na 10 rychlých otázek a zjistíte, jestli se vás menopauza týká také. Vše diskrétně a anonymně.