Julie , 52 let

Že se s mým tělem dějí změny, jsem si poprvé všimla, když mi bylo 47. Můj cyklus se začal prodlužovat a objevily se nečekané výkyvy nálad, citlivost prsou… zpočátku mi to trochu připomínalo těhotenství.

Teď už je to pět let a mé příznaky se pořád dost mění – některé dny se cítím psychicky pod psa, jindy jsem podrážděná nebo se v noci hrozně potím. Mám ale to štěstí, že obtíže nejsou tak intenzivní, jako mi popisují kamarádky, které zrovna prochází tím stejným. Díky tomu se mohu s menopauzou vyrovnat sama, bez umělých hormonů, jejichž užívání mě nikdy zvlášť nelákalo.

Menopauza mě naučila především na sobě pracovat: pokusit se zlepšit svou stravu (hlavně se nepřejídat cukry, omezit kávu, alkohol a zařadit více bílkovin z ryb a zeleniny) a začít se pravidelně hýbat. Každý den se snažím být aktivní a snižovat stres. Abych své hormony udržela v rovnováze, beru doplňky stravy s bylinkami, které na mé obtíže působí opravdu pozitivně.

Týká se vás to také?

Připravili jsme pro vás online dotazník. Stačí odpovědět na 10 rychlých otázek a zjistíte, jestli se vás menopauza týká také. Vše diskrétně a anonymně.