Jana , 49 let

Když mi začala menopauza, bylo mi teprve 39. Právě jsem porodila druhé dítě a můj cyklus se už znovu nenastartoval. Občas jsem sice krvácela, ale nikdy nešlo o opravdovou pravidelnou menstruaci. Tak to trvalo několik let, než mi doktor řekl, že jsem pravděpodobně předčasně vstoupila do menopauzy. Realita na mě dopadla opravdu tvrdě, když jsem si uvědomila, že mi ještě není ani 50 a už budu muset snášet všechny ty hrozné věci, o kterých se všude mluví.

Lékař mi doporučil HRT terapii, kterou jsem však odmítla, protože jsem se hrozně bála rakoviny, která je s léčbou často spojována. Navíc jsem měla jen návaly horka, se kterými jsem si dokázala sama poradit! Teď, o 10 let později, svého rozhodnutí lituji. Diagnostikovali mi osteopenii – onemocnění kostí, které je označováno jako předstupeň osteoporózy. Musím tak být extrémně opatrná při sportu a pravidelně užívat dávky vápníku a vitamínu D, aby se má situace nezhoršovala.

Týká se vás to také?

Připravili jsme pro vás online dotazník. Stačí odpovědět na 10 rychlých otázek a zjistíte, jestli se vás menopauza týká také. Vše diskrétně a anonymně.